O straně stručně

ODS je na českém politickém nebi stálicí. Vznik se datuje do roku 1991, kdy se po rozpadu Občanského fóra vyprofilovaly dva projekty – Občanské fórum a právě ODS. Předsedou nové strany se stal Václav Klaus. Pod jeho vedením se strana podílela na rozdělení Československa, transformaci ekonomiky a o začlenění nové země do západoevropských struktur.

V čele s Petrem Fialou Občanská demokratická strana čerpá svoji inspiraci z tradičních hodnot křesťanské a humanitně orientované civilizace, s důrazem na odkaz 1. republiky. Principy, jež strana uvádí jako své vlastní, jsou „svoboda jednotlivce, vláda práva a volný trh, který je nejlepším předpokladem všeobecné prosperity.“

Do voleb do EP jdou s jasným NE euru, chtějí se z této povinnosti vyvázat a o přijmutí eura by chtěli nechat hlasovat v referendu. Rádi by dál bojovali proti navyšování cen elektřiny, plýtvání penězi například nesmyslným stěhováním europarlamentu z Bruselu do Štrasburku a zpět.

V Evropě je ODS členem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kteří jsou spíše opatrní k hlubší evropské integraci. 

Bližší informace o jejich kandidátech a programu si můžete přečíst .

Strana získala číslo 20. pro volby do Evropského parlamentu.