O straně stručně

Tato strana vznikla v roce 1990 a její působení je přímo spojené s oblastí Moravy, přesněji Země Moravské, kterou by rádi obnovili jako samosprávný celek. Česká republika by podle strany Moravané měla fungovat jako federativní svazek tří zemí (Moravské, České a hl. města Prahy) a tím by bylo řízení státních a zemských záležitostí blíže jejich občanům.

Strana se ve svém programu věnuje mnoha oblastem - nejen daním, zdravotnictví, bezpečnosti i veřejné správě. Z těchto bodů můžeme zmínit např. snížení daňové zátěže a přímější kontrolu výběru a výdajů samosprávnými celky, ne centrálně, jako je tomu doposud; finanční odpovědnost politiků; zavedení výuky moravské historie do základních a středních škol; snížení trestní odpovědnosti mládeže na 12 let ve výjimečných případech.

Strana na konci března také uveřejnila program pro volby do Evropského parlamentu a taktéž svou kandidátku. Pod heslem” Vrátíme Moravu na mapu Evropy” vystupuje strana s body, jako je rovný přístup Moravy a Slezska k evropským dotacím (zejména vůči Praze), přetvoření organizace EU ve prospěch samospráv historických zemí Unie nebo vytvoření evropské armády. Moravané spolupracují s evropskou skupinou Evropská svobodná aliance (European Free Alliance).

 

Web strany Moravané:

Facebook strany .

 

Strana získala číslo 18. pro volby do Evropského parlamentu.